(Kategoriler : Kişisel Gelişim | Etiketler : en iyi | şirket | uzman | Eklenme Tarihi : 2010/02/15 02:14 NM. | Yorum Sayısı : 0 )


Alanınızda En İyi Siz Olun !

Ne iş yaparsanız yapın, ister çiftçi, ister öğretmen, ister doktor veya bir şirket sahibi olun, ama alanınızda en iyi siz olun. Mümkünse her insanın ihtiyaç duyacağı bir mesleğe sahip olun. Mesleğinizde de yine en çok aranılan branşta veya aranılan hususiyetlere sahip olun.

Özellikle küçük bir şirket, pek çok alanda geniş çaplı bir tanınmışlık sağlamak için çaba harcamak yerine bir ya da iki alanda odaklanıp iyi bir ün kazanırsa çok daha başarılı olur.

Bir mühendislik firmasının sahibi bana her türlü bina inşaatı yapabileceklerini söyledi. Bunun üzerine dedim ki: ‘Bir kütüphane yaptırmak istediğimi varsayın. İyi bir şey yapabilir misiniz?’dedim, ‘Evet’ dedi. ‘Ama, ya beğenilen pek çok kütüphane binası yapmış olan bir başka firma çıkarsa? Müşteriyi kütüphane inşa etme konusunda daha becerikli olduğunuza nasıl inandırabilirsiniz?’ dediğimde bir şey diyemedi.

İş sahipleri müşteri memnuniyetini dönem dönem ölçmesi gerekir.  Her alanda en iyi olmak mümkün değildir. Eğitimini aldığınız, tecrübe kazandığınız işlerde en iyi olmaya çalışın. Bir doktor insan sağlığıyla ilgili çok şey bilir. Ama her şeyi bilmesi mümkün değildir. Branşıyla ilgili, özel ilgi gösterdiği şeylerde en iyi olabilir.

Bir işte uzmansanız, o işle ilgili her şeyi biliyorsanız, insanlar size başvurur. Siz de bunun farkında olun. İnsanlara bu işle ilgili danışabileceği en etkin kişinin siz olduğunuzu fark ettirmeden onların aklına sokun.

Siz de unutmayın; bu konuda en uzman kişi sizsiniz. En iyisi siz olmasanız bile siz bunu böyle kabul edin. En azından en iyi olmaya çalışıyorsunuz. İnsanlar alanında en uzman kişiyle konuşmayı severler, işlerini ona gördürmek isterler. Bu hususta da iltifatları kabul edin aman tevazu gösterip de reddetmeyin. Hele hele ‘Ne münasebet bu işlerde en iyi olmak haddimize mi düşmüş’ gibi laflar hiç etmeyin.

Kaynak : Ziya Baran, Kasım Sezen, A.Şerif İzgören  Yorumlar
Yorum Eklenmemiş...

Yorum Yaz
Adınız: *
E-Mail Adresiniz: *
Web Sitesi:
Yorum: *
Güvenlik Kodu: *