(Kategoriler : Güncel | Etiketler : Jquery | twitter | share | button | ajax | scrool | css | Eklenme Tarihi : 2010/03/27 01:15 NM. | Yorum Sayısı : 0 )

Web3.0, css3 ve Html5'in gelişmesi ile birlikte web sayfaları artık interaktif uygulamalar ile dolmaya başladı. Masaüstü uygulamalarında kullanılan efekler ve uygulamaların birçoğu artık flash kullanmadan web sayfalarında da uygulanabiliyor. Tüm bu yeniliklerle beraber jQuery kütüphaneside sürekli büyüyor ve ön plana çıkıyor. Aşağıdaki benzersiz uygulamaları web sitenizin içeriğine göre veya farklı tarzlarda kullanabileceğiniz gibi jQuery geliştiricisiyseniz benzer uygulamalar yaratabilirsiniz. işte inanılmaz 5 jQuery uygulaması;

Demo:
http://ncmarinescience.com/

Download:
http://www.newmediacampaigns.com/page/jquery-vs-flash-for-interactive-map


Artık kendi bilgi haritanızı jQuery ile oluşturmanız mümkün. Genellikle bilgi haritaları, .jpg formatında yapılıyordu veya interaktif uygulamalar için ise flash tercih ediliyordu. Fakat web3.0, css3, html5 ile birlikte jQuery'de ön plana çıkarak bu kalıpları yıkıyor. Kendi bilgi haritanızı yaratabileceğiniz bu uygulamada tooltip özelliği ile bölgeler hakkında bilgi verebilir ayrıca belirli bölgelere yakınlaşarak daha ayrıntılı haritalar yayınlayabilirsiniz.

 

 

 

 

Demo:
http://demo.tutorialzine.com/2009/12/animated-share-buttons-jquery-css/demo.html

Download:
http://tutorialzine.com/2009/12/animated-share-buttons-jquery-css/


Sosyal Medya platformlarının artması ile beraber, birçok web siteside bu sosyal ağları kullanarak daha fazla ziyaretçi toplamaya çalıştı. Birçok web sitesinde görebileceğiniz, herhangi bir yazıyı Facebook, Twitter, Digg gibi platformlarda yayınlamaya yarayan butonları birleştiren bu uygulamayı web sitenizde ekleyerek tümünü bir arada kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

Demo:
http://aext.net/jquery-menu-plugin-bubbleup/

Download:
http://aext.net/2010/02/learn-jquery-first-jquery-plugin-bubbleup/


Sosyal medya yer imleri için hazırlanan bu jQuery uygulaması ikonlara farklı bir efekt vererek mouse ile üzerine gidildiğinde normalden daha fazla büyümelerini sağlıyor. Web sitenizde dikkat çekmek istediğiniz ikonlarda uygulayabilirsiniz.

 

 

 

Demo:
http://nivo.dev7studios.com/

Download:
http://nivo.dev7studios.com/

Web sayfanızdaki resimleri farklı efeklerle yayınlayarak ziyaretçilerinizin ilgisini çekmek için hazırlanan bu uygulamada birbirinden farklı 9 efekt bulunmakta. Bu 9 farklı geçiş efektlerinden istediğinizi resimlere uygulayabilir veya slide gösterisine dönüştürebilirsiniz.

 

 

 

 

Demo:
http://project.yctin.com/ajaxscroll/demo/demo.integrate.fullsize.html

Download:
http://blog.yctin.com/archives/jquery-plugins-ajaxscroll/


Web 2.0 ile gelen özelliklerden biride web sayfasının yüklenme hızını arttırmak ve kullanıcıların seçtiği bölümleri kullanmasını sağlamaktı. Aynı mantıkta yapılan bu jQuery uygulaması sayesinde sayfanın altında kalan resimler kullanıcı kaydırma çubuğunu alta indirmediği sürece yüklenmiyor. Böylece sayfalar daha hızlı açılıyor ve performans artıyor.