(Kategoriler : Silverlight | Etiketler : Silverlight | Mime Type | Hosting | Sunucu | xaml | xap | Eklenme Tarihi : 2010/02/07 12:17 NM. | Yorum Sayısı : 0 )

Merhabalar;

Silverlight destekli hostunuz varsa silverlight uygulamaları kullanabilirsiniz gibi cümleler gördüğüm için yazıyorum. Silverlight destekli host yok, Windows Server 2003 üzeri serilerde zaten hiç bir ayar yapmadan Silverlight uygulamalarınızı çalıştırabiliyorsunuz. Ama Windows Server 2003 ve altı serilerde Silverlight dosyalarınızı çalıştırabilmek için sunucu üzerinden çok ufak bir ayar yapılması gerekiyor. Hosting almışsanız ve Silverlight çalıştıramıyorsanuz Server yöneticinizden bu ufak ayarları yapmasını isteyebilirsiniz. Seve seve yapacaklarını zannediyorum. Peki nasıl yapabiliriz Silverlight MIME Type ayarlarını ?

Bunun için sunucumuzda iki uzantıyı tanımlamamız gerekiyor, bunlar; Xaml ve Xap dosyaları. Tanımlamaya geçmeden bunların ne olduğundan kısaca bahsedelim.

XAML Microsoft'un geliştirmiş olduğu yeni bir teknolojidir. Programlama dünyasında tasarımcılarla, programcıların dünyalarını birbirinden tamamen ayırılmasını sağlayan bir teknolojidir. XML kodlarının gelişmişi olan bu dil şekilleri ve tüm nesneleri bu şekilde kaydediyor ve daha sonra bunlara kod eklemek gerektiğinde ise bu nesnelerin ne olduğu önemli olmadan istenilen tüm işlemler programlama kısmında rahatlıkla yapılabiliyor. 

Xap ise oluşturduğunuz silverlight uygulamasının ziplenmiş halidir. Yani kodlarınız vs Client Side çalışacağı için karşı tarafa gidecektir. Kişi sayfanıza girdiğinde bu xap dosyası karşıdaki kişinin bilgisayarında geçici bir dizine kayıt olarak ordan çalıştırılacaktır. Kısaca sizin deplasmandaki kodunuzdur xap.

Şimdi Mime Type ayarlarının yapılışına bakalım.

IIS Manager'i açtıktan sonra ayar yapmak istediğiniz siteyi seçerek Properties'ten HTTP Header bölümüne girerek ayarlamaları yapacaksınız. Yapacağınız ayarlar ise;

Dosya uzantısı: .xaml
MIME type: application/xaml+xml

Dosya uzantısı: .xap
MIME type: application/x-silverlight-app

MIME Types'a girip New'den bunları ekledikten sonra hostunuzda hiç bir ayar yapmak gerekmiyor. Yani kısaca; Artık Sizin'de Silverlight Destekli Bir Hostunuz Var !

İy çalışmalar

İsmail ŞEN